Chodniki, podjazdy i ścieżki w ogrodzie wyłożone kostką brukową pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną. Są swoistą wizytówką posesji, dlatego warto zadbać o to, aby zawsze były w nienagannej czystości. Niestety, regularne zamiatanie często nie wystarcza, gdyż z biegiem czasu mogą one pokrywać się zielonym nalotem – mchami, porostami i glonami. Mikroorganizmy te wyglądają nieestetycznie, a do tego chodzenie po nich może być niebezpieczne. Na szczęście możesz je usunąć łatwo, szybko i niskim kosztem, we własnym zakresie. Wystarczy, że zaopatrzysz się w profesjonalne preparaty naszej marki TENZI. W artykule wyjaśniamy, jak przy ich użyciu wyczyścić kostkę brukową z zielonych nalotów. Zapoznaj się z instrukcją przedstawiającą ten proces krok po kroku. Przekonaj się, że jest to czynność prosta i niewymagająca dużego wysiłku!
Skąd się biorą mchy i porosty na kostce?
Pojawianie się zielonych nalotów na betonowych powierzchniach, w tym kostce brukowej, jest zjawiskiem całkowicie naturalnym. Tworzące je mchy, porosty i glony najszybciej rozwijają się na tych fragmentach utwardzonych podłoży, które przez znaczną część dnia są zacienione – m.in. pod drzewami i płotami oraz w bezpośrednim sąsiedztwie budynków i bujnej roślinności. Nierzadko wystarczy kilka deszczowych czy bardziej wilgotnych dni, aby w takich miejscach te mikroorganizmy zaczęły się rozmnażać.
Tworzone przez nie zielone naloty zaburzają estetykę podłoży wykonanych z kostki brukowej, jednak nie jest to jedyny problem wynikający z ich obecności. Mchy, porosty i glony porastające często uczęszczane ścieżki stanowią realne zagrożenie dla ich użytkowników. Po deszczu łatwo się na nich poślizgnąć, co może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.
Kiedy najlepiej zabrać się za czyszczenie?
Wiosna to najlepszy moment na czyszczenie kostki brukowej. Gdy temperatura coraz częściej przez całą dobę utrzymuje się na poziomie powyżej 10oC, mikroorganizmy te mogą już swobodnie się namnażać. Na początku wiosny lub po ulewnych deszczach na utwardzonych podłożach zwykle zalega dużo piasku i resztek martwej roślinności, które dobrze trzymają wilgoć, a to oznacza idealne warunki do rozwoju mchów, porostów i glonów. Usuwając je, ograniczysz ryzyko pojawienia się zielonych nalotów na kostce brukowej.
W późniejszym okresie, aż do końca jesieni, betonowe podłoża warto czyścić za każdym razem, gdy zaczną rozwijać się na nich mchy, porosty i glony. Ważne jednak, aby nie robić tego w wyjątkowo upalne dni – wysoka temperatura przyspiesza parowanie preparatów. Utrzymanie kostki brukowej w perfekcyjnym stanie z pomocą środków naszej marki TENZI jest bardzo proste i zajmuje niewiele czasu!
Co przygotować, zanim zaczniesz?
Aby szybko, skutecznie i bez wysiłku wyczyścić kostkę brukową z zielonych nalotów, musisz przygotować sobie kilka rzeczy. Przede wszystkim zaopatrz się w środek TENZI Zmywanie mchów i porostów. Preparat jest w formie koncentratu, którego odpowiednią ilość przed użyciem należy wymieszać z wodą. Możesz zmieniać proporcje preparatu i tym samym dostosowywać intensywność jego działania do stopnia zanieczyszczenia podłoża.
Oprócz powyższego środka, do czyszczenia będziesz potrzebować jeszcze:
- • dowolnego spryskiwacza lub opryskiwacza ogrodowego,
- • szczotki z twardym włosiem, która może się przydać do usuwania najbardziej uporczywych osadów,
- • myjki ciśnieniowej do spłukania powierzchni (jej użycie to gwarancja uzyskania możliwie najlepszych efektów).
Jak krok po kroku usunąć mech i porosty z produktami TENZI?
Planując taką pracę, na jej realizację wybierz okres, gdy prognozy pogody na najbliższą dobę nie przewidują opadów deszczu. Czyszczona powierzchnia powinna być sucha. Do tego dobrze, jeśli nie jest mocno nagrzana. Dlatego za czyszczenie najlepiej zabierz się wieczorem – dzięki temu ograniczysz ryzyko zbyt szybkiego odparowania preparatu.
Jeśli do mycia kostki brukowej użyjesz środka naszej marki TENZI, proces usuwania z niej mchów, porostów i glonów będzie obejmować zaledwie 4 proste kroki!
- 1. Przygotuj preparat, mieszając środek z wodą w odpowiednich proporcjach.
- 2. Równomiernie nanieś preparat na powierzchnię kostki brukowej – użyj do tego spryskiwacza lub opryskiwacza ogrodowego.
- 3. Odczekaj minimum 12 godzin (najlepiej do kolejnego dnia) – to czas, jaki preparat potrzebuje na rozpuszczenie zielonych nalotów.
- 4. Dokładnie spłucz powierzchnię kostki brukowej wodą pod ciśnieniem.
Jeśli naloty są wyjątkowo uporczywe, powtórz proces i dodatkowo wyszoruj szczotką powierzchnie najbardziej zanieczyszczone.
Co zrobić, żeby kostka długo została czysta?
Przede wszystkim do czyszczenia użyj środka naszej marki TENZI. W znacznym stopniu ogranicza on ryzyko szybkiego ponownego rozwoju mchów, porostów i glonów. Oprócz tego regularnie zamiataj utwardzone podłoża. Jeśli to możliwe, dbaj o to, aby w bezpośrednim sąsiedztwie podjazdów, chodników i ścieżek nie rosły chwasty, które zatrzymują dużo wilgoci.
Sprawdź zestaw, który działa najlepiej na zielony nalot!
Korzystając z naszej oferty, skompletujesz cały zestaw preparatów, z których pomocą bez wysiłku zadbasz o perfekcyjną czystość kostki brukowej. Oprócz środka “Zmywanie mchów i porostów” polecamy zaopatrzyć się w produkt TENZI Doczyszczanie kostki brukowej 1 lub Doczyszczanie kostki brukowej 2, w zależności od rodzaju zabrudzeń. Dzięki niemu usuniesz z betonowych powierzchni wszystkie pozostałe zanieczyszczenia, w tym nawet uporczywe osady z paliw, olejów oraz resztek martwej roślinności. Zamów je już dziś i przekonaj się, jak niewiele pracy potrzeba do tego, aby podjazdy, chodniki oraz ścieżki ogrodowe zawsze wyglądały jak nowe!